Koniunkcja Jowisza i Saturna

Za nami rzadkie zjawisko koniunkcji Jowisza oraz Saturna

Raz na kilkadziesiąt lat następuje koniunkcja dwóch gazowych olbrzymów Układu Słonecznego. 21 grudnia doszło do najbliższego „spotkania” tych planet na nieboskłonie. Na następne tak bliskie rendez-vous przyjdzie nam czekać do 2080 roku

W przedostatni poniedziałek (21 grudnia) doszło do bardzo bliskiego spotkania Jowisza oraz Saturna. Obie planety dzieliło zaledwie 6 minut kątowych. Niestety, na terenie województwa Wielkopolskiego warunki pogodowe nie pozwoliły na obserwowanie wydarzenia (nie mówiąc o upamiętnieniu na fotografii). Mieszkańcy innych części świata mieli nieco więcej szczęścia.

Dlaczego koniunkcja ta jest tak rzadka?

Okres orbitalny Jowisza wynosi prawie 12 lat, w przypadku Saturna jest to 29,5 roku. Nietrudno sobie wyobrazić, że koniunkcja taka musi zachodzić niezwykle rzadko. Do spotkania dochodzi co niespełna 20 lat (dokładnie 7253 dni i 11 godzin). Większość zbliżeń zachodzi na dystansie od 0,5 do 1,3 stopnia, także ostatnie było wyjątkowe pod tym względem. Od 1200 roku tak bliska koniunkcja wydarzyła się zaledwie 4 razy. Na następne łatwe do zaobserwowania zbliżenie przyjdzie nam poczekać do kwietnia 2060 roku, natomiast najbliższa rekordowa koniunkcja będzie miała miejsce 15 marca 2080. Wtedy przewidywany dystans między planetami wyniesie ponownie 6 minut kątowych. Ponadto zdarzenie to ma być łatwo obserwowalne niezależnie od długości geograficznej.

Gwiazda Betlejemska

Warto zauważyć, że podczas tego zbliżenia, planety będą nierozróżnialne gołym okiem. Bez jakiegokolwiek instrumentu optycznego będą wyglądać w zasadzie na jeden bardzo jasny obiekt. Koniunkcja zdarzająca się tak blisko Wigilii Świąt Bożego narodzenia pozwoli na bardzo okazałą Gwiazdę Betlejemską w tym roku. Planety ponadto będą blisko siebie jeszcze przez kilka następnych dni.

Obserwacje i zdjęcia

Największe zbliżenie miało miejsce o godzinie 14:22 (dało się je jednak zaobserwować dopiero po zachodzie Słońca – po godzinie 16:00). Niestety, w tym roku grudzień okazał się być pochmurny. Warunki atmosferyczne uniemożliwiły jakiekolwiek obserwacje. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna koniunkcja będzie dała zaobserwować się bez przeszkód w postaci warunków atmosferycznych. Tymczasem polecamy zapoznać się ze zdjęciami szczęśliwców, którzy mieli okazję uwiecznić to zjawisko w innych częściach globu.

GreatConjuction2020-1

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *